اگر بعد از عمل مکمل ویتامینی مصرف نکرده اید از هفته دوم بعد از عمل لاغری( عمل اسلیو معده ، بای پس معده ، جراحی ساسی معده و...)  باید این کار را شروع کنید. بسیاری از بیماران در این مقطع زمانی از مکمل های ویتامینی جویدنی شروع میکنند. مصرف این مکمل ها حیاتی است و برای حفط سلامتی بدن شما ضروری هستند. به این مکمل ها به چشم یک دارو نگاه کنید. مکمل ها حاوی انواع ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند که عملکر ارگان های شما را نظم میدهند. کمبود برخی از این مواد مغذی می تواند منجر به عوارض جانبی منفی جدی شود و حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

دوز مکمل های مصرفی بعد از عمل لاغری

اینکه شما چه نوع مکمل ها یا چه دوزی را مصرف کنید را باید از متخصص جراحی لاغری خودتان جویا شوید. جراح از قبل درباره این موضوع مفصلا با شما صحبت خواهد کرد. اما به طور معمولا این مواد و مقدار مصرف روزانه آن ها در جدول زیر آورده شده است.

مکمل                  مقدار مصرف روزانه

ویتامین B1          بیشتر از ۱۲ میلی گرم

ویتامین B12         ۳۰۰ تا ۵۰۰ میکروگرم

فولات                 ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم

آهن                    ۴۵ تا ۶۰ میلی گرم

کلسیم                  ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم

ویتامین                D         ۳۰۰۰ IU

ویتامین               A          ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ IU

ویتامین               K          ۹ تا ۱۰ میکروگرم

ویتامین               E          ۱۵ میلی گرم

مس                   ۲ گرم برای بای پس معده ۱ میلی گرم برای اسلیو معده

روی                 ۸-۲۲ میلی گرم در بای پس روده ۸ تا ۱۱ میلی گرم در اسلیو معده

نحوه مصرف مکمل های مواد مغذی در هفته دوم بعد از عمل لاغری

نحوه مصرف این مکمل ها را از جراح لاغری خود بپرسید اما ما برای اینکه شما درک بهتری از نحوه مصرف داشته باشید آن ها را به شکل برنامه زیر نوشته ایم:

صبحانه: مصرف مولتی ویتامین، آهن اضافی و B12 زیر زبانی استفاده کنید.

ناهار: ۵۰۰ میلی گرم کلسیم + ویتامین D

شام: ۵۰۰ میلی گرم کلسیم + ویتامین D (اگر قبلاً ۳۰۰۰ IU مصرف نکرده اید).

زمان خواب: ۵۰۰ میلی گرم کلسیم + هر ویتامین D باقی مانده.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم مرداد 1399 ساعت 14:34 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

احتمالاً در ۷ تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی لاغری( عمل اسلیو معده ، بای پس معده و....)  تغییراتی در قوام و دفعات مدفوع خود مشاهده کرده اید. در این هفته وجود یبوست یا کاهش مدفوع و یا کمی نرم شدن آن طبیعی است. دلیل این وضعیت با چند توجیه ساده قابل توجیه است:

اولا که طی هفته اول بعد از عمل لاغری مقدار غذایی که مصرف می کنید کمتر است و در نتیجه حرکات روده کمتری خواهید داشت.

داروهای ضد درد که مصرف کرده اید یا به طور بالقوه هنوز هم بعد از عمل مصرف می کنید نیز ممکن است به طور مداوم به یبوست منجر شود. به طور مشابه وجود کلسیم و آهن در رژیم ویتامینی شما باعث یبوست میشود.

کاهش فعالیت بدنی می تواند یکی دیگر از دلایل یبوست بعد از عمل باشد.

یکی از مهمترین علل یبوست (مخصوصا بعد از عمل بای پس معده و ساسی بای پس معده )بعد از عمل لاغری مصرف رژیم غذایی آبکی و کم فیبر است زیرا فیبر به نرم شدن مدفوع کمک میکند حال اینکه در یکی دو هفته اول شما غذای پرفیبر نمیخورید.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

برای کاهش یبوست در هفته دوم بعد از عمل لاغری چه باید کرد؟

اگر حین مراجعه به توالت، متوجه یبوست میشوید و در خروج مدفوع با مشکل روبرو هستید احتمالا در طول روز مایعات کمی مصرف میکنید. مصرف مایعات خود را افزایش داده و به رژیم غذایی بعد از عمل لاغری خود غذاهایی اضافه کنید که حاوی فیبر زیادی هستند.

طی هفته دوم بعد از عمل لاغری از آنجا که میتوانید غذاهای پوره ای و میکس بخورید، لذا مواد غذایی حاوی فیبر مانند عدس و … را به خوبی پخته و له کنید و با سایر مواد غذایی آبکی به حالت معجون در آورده و مصرف کنید.

نوشیدن آب گرم با لیمو نیز ممکن است به کاهش یبوست کمک کند.

مخلوط کردن ۱ قاشق غذاخوری روغن کتان در ماست یونانی نیز میتواند تاثیرات مشابهی داشته باشد.

روزانه ۴ تا ۶ وعده غذایی بسیار محدود پوره ای و میکس میل کنید اما در خوردن و نوشیدن زیاده روی نکنید و به آرامی میل کنید.

اکنون شما باید تنها ۱ چهارم بشقاب معمولی در هر وعده غذا بخورید و حتی کمتر.

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با یک متخصص جراحی لاغری مشورت کنید.

+ نوشته شده در دوشنبه سیزدهم مرداد 1399 ساعت 14:23 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

در هفته دوم بعد از عمل لاغری شما باید احساس بهتری داشته باشید. در این هفته بدن شما کم کم شروع به کاهش وزن میکند اما این روند هنوز به آرامی پیش میرود. اگر تا این هفته وزن از دست نداده اید نگران نباشید و فقط صبر کنید. هفته دوم را معمولا با تغییر رژیم غذایی و پرش به فاز دوم رژیم آغاز میکنید. اگر تحت عمل لاغری اسلیو معده ، بای پس معده یا ساسی بای پس معده  بوده اید در این هفته شما از مصرف مایعات شفاف به مصرف رژیم غذایی آبکی، پوره ای و میکس مواد غذایی رو می آورید.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

تغییر در حرکات روده ای

احتمالاً در ۷ تا ۱۴ روز بعد از عمل جراحی لاغری، تغییراتی در قوام و دفعات مدفوع خود مشاهده کرده اید. در این هفته وجود یبوست یا کاهش مدفوع و یا کمی نرم شدن آن طبیعی است. دلیل این وضعیت با چند توجیه ساده قابل توجیه است:

از خوردن غذاهایی که نیازمند جویدن هستند خودداری کنید

در هفته دوم بعد از عمل لاغری اکیدا از مصرف مواد غذایی سفت و سخت که نیازمند جویدن هستند خودداری کنید. معده شما هنوز توانایی کنار آمدن و گوارش این غذاها را ندارد. شما هنوز در فاز مواد غذایی پوره ای هستند نه جامد.

مراقبت از جای برش جراحی و پانسمان زخم ها

بروز عفونت بعد از عمل جراحی لاغری نادر است اما فراموش نکنید که در همه عمل ها ممکن است عفونت شکل بگیرد. برای پیشگیری از بروز عفونت شما باید تا آنجا که ممکن است مراقب پانسمان و محل  زخم های خودتان باشید.

مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی

اگر بعد از عمل مکمل ویتامینی مصرف نکرده اید از هفته دوم بعد از عمل لاغری باید این کار را شروع کنید. بسیاری از بیماران در این مقطع زمانی از مکمل های ویتامینی جویدنی شروع میکنند. مصرف این مکمل ها حیاتی است و برای حفط سلامتی بدن شما ضروری هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با یک متخصص جراحی لاغری مشورت کنید.

+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم مرداد 1399 ساعت 15:28 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

چاقی رابطه مستقیمی با آمار بالای بیماری های روحی روانی دارد. این بیماری ها می توانند بر کیفیت زندگی فرد، اثرات منفی فراوانی داشته باشد. جراحی لاغری روش موثری برای درمان چاقی مفرط است که موجب کاهش وزن قابل توجه و بهبود مشکلات جسمی و حتی روحی می شود. بیشتر سلامت روان به دست آمده ناشی از کاهش وزن و افزایش اعتماد به نفس فرد می باشد. با این حال، عوامل دیگری که می تواند بر سلامت روانی فرد پس از جراحی لاغری تاثیر گذارد حس کنترل زندگی و حمایت نزدیکان است. سلامت جسمی و روانی قبل از جراحی لاغری نیز به نوبه خود بسیار مهم است.

یکی از مهمترین فواید جراحی لاغری( عمل اسلیو معده ، بای پس معده ، جراحی ساسی معده و...) ، سبک شدن و کاهش فشار بر مفاصل و در نتیجه کاهش زانو درد و کمر درد است که به شخص، انگیزه فعالیت بیشتر و رسیدن به تناسب اندام مورد نظرش را خواهد داد. با اینکه ورزش پس از جراحی لاغری برای سلامت و حفظ BMI جدید بدن ضروری است اما نباید در انجام ورزش زیاده روی کرد. علاوه بر این، بهبودی پس از جراحی لاغری نیازمند استراحت بسیار و تبعیت از رژیم غذایی خاصی است.

پس از بای پس معده یا برخی انواع خاص جراحی لاغری، بیمار به سرعت سلامت جسمانی خود را به دست خواهد آورد. به عنوان مثال، دیابت بیمار ممکن است به طرز معجزه آسایی بهبود پیدا کند. این بهبودی ممکن است شامل حال تمام بیماری های مرتبط با چاقی نظیر فشار خون بالا، آرتریت، آپنه خواب، کلسترول بالا نیز شود.

اما بهبود سلامت جسمانی پس از جراحی حلقه قابل تنظیم معده به تدریج حاصل می شود. بیمار باید به طور منظم به متخصص جراحی لاغری خود مراجعه کند تا وی بهبود سلامت جسمانی وی را مورد ارزیابی قرار دهد.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در شنبه یازدهم مرداد 1399 ساعت 15:24 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

به طور کلی نوشیدن، غذا خوردن و حرکت در هفته اول بعد از عمل لاغری معمولا کمی ناراحت کننده است اما این اوضاع طبیعی است و میتوان کم کم پس از سپری شدن دوره نقاهت به زندگی آرام و نرمال طبیعی بازخواهید گشت.

مهمترین چیزی که باید در هفته اول بعد از عمل لاغری روی آن تمرکز کنید، نوشیدن مایعات زیاد است. بدن شما باید آبرسانی شود و باید به اندازه کافی مایعات مخصوصا مایعات شفاف و مقوی به بدن شما برسد. یکی از مهمترین دلایل مراجعه بیماران در این هفته به مراکز درمانی و بیمارستانی کمبود آب بدن پس از انجام عمل جراحی مانند اسلیو معده است. برای پیشگیری از بروز این مشکل شما باید روزانه دست کم ۸ لیوان آب بنوشید.

آشنایی با علائم کم آبی بدن

اگر در هفته اول بعد از عمل لاغری با علائم زیر روبرو شدید مصرف مایعات خود را افزایش دهید:

 • تشنگی
 • سردرد
 • دشواری در خروج مدفوع
 • سرگیجه هنگام نشستن یا ایستادن

چطور بدنمان را آبرسانی کنیم؟

چند روش برای هیدارته شدن و آبرسانی بدن در هفته اول بعد از عمل لاغری عبارتند از:

 • اگر با وجود مصرف مایعات به اندازه کافی باز هم با علائم بالا روبرو هستید باید برای ارزیابی به متخصص جراحی لاغری خودتان اطلاع دهید. معمولا در چنین شرایطی با کمک سرم تراپی کمبود آب بدن جبران میشود.
 • مصرف دست کم ۸ لیوان نوشیدنی بدون قند را در دستور کار خودتان قرار دهید. چای، شیر، نوشیدنی های فاقد کافئین، نوشیدنی های حاوی پروتئین و … همگی میتوانند بدون قند و شکر مایعات خوبی برای آبرسانی بدن شما باشند.
 • برای اطمینان از مصرف کافی آب اگر برایتان مقدور است از لیوان های مدرج استفاده کنید.
 • هر چند دقیقه یک بار، یک قاشق چای خوری مایعات بنوشید (حتی اگر تشنه نیستید)
 • اگر حین دفع ادرار متوجه تغییر رنگ آن شدید حتما با متخصص خودتان تماس بگیرید

قهوه بعد از عمل لاغری

هرچند که مصرف قهوه میتواند آب بدن را تا حدودی تامین کند اما توصیه میشود که مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه را دست کم تا ۳۰ روز بعد از عمل لاغری متوقف کنید. زیرا معده پس از اعمال لاغری مانند اسلیو معده ، بای پس معده ، بای پس روده و ساسی بای پس معده  حساس است و میتواند آسیب ببیند.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در چهارشنبه هشتم مرداد 1399 ساعت 15:13 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

برخی از دردها بعد از عمل جراحی بر روی شکم طبیعی هستند. برای مثال تجربه درد در بخش راست شکم بعد از عمل اسلیو میتواند طبیعی باشد. این درد احتمالا مربوط به بزرگترین برشی است که جراح حین انجام عمل روی شکم یا معده شما ایجاد کرده است.

مدیریت درد ناشی از گاز یا باد شکم

تجربه درد در هفته اول بعد از عمل لاغری در شانه چپ مربوط به گاز شکم است. این گاز همانی است که برای باد شدن شکم شما طی عمل لاپاراسکوپی وارد شکم شده است. گاز معمولا بیخطر است و هیچ آسیبی به شما نمیرساند اما ممکن است موجب درد شود.

اگر در هفته اول بعد از عمل لاغری متوجه درد در شانه یا سایر بخش های شکم شدید میتوانید با چند راهکار زیر آن را به خوبی مدیریت کنید:

هر بار که درد داشتید حتما بلند شوید و قدم بزنید. این کار نه تنها به بیرون آمدن گاز از بدن شما کمک می کند بلکه به جلوگیری از لخته شدن خون نیز کمک می کند.

به آرامی شکم خود را ماساژ داده و دستان خود را از سمت راست، به سمت قفسه سینه خود و سپس به سمت پایین شکم ماساژ دهید.

خم و راست شدن آن هم به صورت خیلی آرام و ملایم میتواند باعث کاهش درد ناشی از گاز در شکم شود.

به یاد داشته باشید که بعد از عمل لاغری از مصرف آسپیرین و داروهای التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید. زیرا مصرف این داروها می تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهند.

قبل از مصرف هر گونه دارو جهت تسکین درد حتما با متخصص جراحی لاغری خودتان صحبت کنید.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در دوشنبه ششم مرداد 1399 ساعت 15:31 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

حداقل روزي دو بار مسواك بزنيد 

براي مراقبت از ايمپلنت خود بعد از عمل بايد در شبانه روز دست كم 2 بار دندان هاي خود را با دقت و به صورت اصولي مسواك زده و شستشو دهيد. اين امر به جلوگيري از رشد باكتري ها، همچنين جلوگيري از پوسيدگي دندان و بروز بيماري هاي دهان و دندان كمك مي كند. تميز كردن دندان ها مخصوصاً بعد از هر وعده غذايي بسيار ضروري است، بعد از هر وعده غذايي مخصوصا اگر غذاهاي شيرين، اسيدي يا گاز دار ميخوريد حتما با آب؛ دهان خود را شستشو دهيد. و اگر برايتان مقدور است مسواك بزنيد. براي تميز كردن ايمپلنت و دندان ها مي توانيد از مسواك هاي عادي و يا برقي استفاده كنيد. هر دو گزينه خوبند، اما مسواك هاي برقي اغلب بهتر سطوح دندان ها را تميز ميكنند و وقت كمتري هم از شما ميگيرند.

نخ دندان را فراموش نكنيد

براي حفظ و مراقبت از ايمپلنت بعد از عمل، تنها مسواك زدن كافي نيست و بايد حتما نخ دندان هم بكشيد. در حالي كه اغلب افراد نخ دندان نميكشند و از استفاده از آن هراس دارند. اما نخ دندان بهترين روش براي از بين بردن خورده زيرهاي مواد غذايي از بين دندان ها و پيشگيري از رشد و تكثير باكتري هاي مضر دهان است. از آنجا كه نخ دندان باعث از بين رفتن مواد غذايي در بين دندان ها مي شود، استفاده از آن ميتواند مانع از پوسيدگي  دندان يا سوراخ شدن دندان ها شود. از دندانپزشك خود بخواهيد بهترين برند  مسواك، نخ دندان و خمير دندان را به شما بدهد تا بتوانيد در طي فرآيند مراقت و نگهداري از ايمپلنت دندان از آن ها استفاده كنيد.

ساير مراقبت هاي بعد از ايمپلنت دندن

موارد زير نيز ميتوانند براي مراقبت از ايمپلنت دندان به كارتان بيايد:

 • دهانشويه آنتي باكتريال
 • نخ دندان
 • قرص هايي كه تجمع پلاك را از بين مي برند
 • مسواك هاي بين دنداني
 • مسواك نرم و كوچك برقي يا دستي
 • خميردندان از بين برنده تارتار و پلاك

نكته: يكي از نشانه اصلي اينكه ايمپلنت شما موفق بوده و شما توانسته ايد به خوبي از ايمپلنت هاي خود مراقبت كنيد داشتن لثه هايي با رنگ قرمز و صورتي طبيعي است. اين وضعيت نشان ميدهد هيچ عفونتي در لثه و يا استخوان فك شما وجود ندارد و ايمپلنت موفقت آميز بوده است.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد ساير خدمات دندانپزشكي مثل دندانپزشكي اطفال ، جراحي  ريشه ، ارتودنسي دندان و... مي توانيد به مجله اينترنتي دندانپزشكي ارتوبلاگ مراجعه كنيد.

 

+ نوشته شده در دوشنبه ششم مرداد 1399 ساعت 10:23 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

تبریک میگوییم عمل لاغری شما با موفقیت انجام شده و اکنون در هفته اول بعد از عمل هستید. با انجام عمل لاغری (اسلیو معده وعمل ساسی معده  یا سایر روش های دیگر) اکنون شما به زندگی آیده آل و سالمتر نزدیک و نزدیک تر شده اید. در این هفته اتفاقاتی در انتظار شما است که حتما جراح لاغری شما آن ها را برایتان مو به مو توضیح داده است. این مقاله چکیده ای از همین نکات است که میتوانید آن ها را از طریق وبسایت دکتر طاها عنبرا متخصص و جراح لاغری مطالعه کنید.

کم آبی شایعترین مشکل در هفته اول بعد از عمل لاغری

به طور کلی نوشیدن، غذا خوردن و حرکت در هفته اول بعد از عمل لاغری معمولا کمی ناراحت کننده است اما این اوضاع طبیعی است و میتوان کم کم پس از سپری شدن دوره نقاهت به زندگی آرام و نرمال طبیعی بازخواهید گشت.

مهمترین چیزی که باید در هفته اول بعد از عمل لاغری روی آن تمرکز کنید، نوشیدن مایعات زیاد است. بدن شما باید آبرسانی شود و باید به اندازه کافی مایعات مخصوصا مایعات شفاف و مقوی به بدن شما برسد. یکی از مهمترین دلایل مراجعه بیماران در این هفته به مراکز درمانی و بیمارستانی کمبود آب بدن پس از انجام عمل جراحی مانند اسلیو معده است. برای پیشگیری از بروز این مشکل شما باید روزانه دست کم ۸ لیوان آب بنوشید.

آشنایی با علائم کم آبی بدن

اگر در هفته اول بعد از عمل لاغری با علائم زیر روبرو شدید مصرف مایعات خود را افزایش دهید:

 • تشنگی
 • سردرد
 • دشواری در خروج مدفوع
 • سرگیجه هنگام نشستن یا ایستادن

چگونه از بروز عوارض عمل لاغری در هفته اول جلوگیری کنیم؟

عمل لاغری مانند هر عمل دیگری عوارض جزئی دارد. اما اگر عمل شما توسط یک جراح لاغری خوب صورت گرفته باشد و شما تمام دستورالعمل های لازم را رعایت کرده باشید هیچ عوارضی برایتان پیش نمی آید. با این حال شما باید از عوارض عمل لاغری مطلع باشید تا بتوانید در صورت وقوع به موقع آن ها را تشخیص دهید و جهت درمان به متخصص جراحی لاغری مراجعه کنید

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در یکشنبه پنجم مرداد 1399 ساعت 15:17 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

بیشتر جراحی های لاغری به وسیله جدیدترین روش جراحی لاغری یعنی روش لاپاراسکوپی انجام میگیرد و از این رو مدت ماندن در بیمارستان و درد بیمار بسیار کمتر از جراحی های باز می باشد. با این حال بیمار بیشترین درد را در اطراف جای بخیه جراحی لاغری حس می کند که پزشک معده را از آنجا بیرون آورده است. این زخم اغلب در سمت چپ، زیر قفسه سینه قرار دارد.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

اینکه بیشترین درد در این نقطه حس می شود، کاملا طبیعی است. از آنجایی که هنگام در آوردن معده طی اسلیو معده به این برش فشار وارد شده و اغلب کش می آید، فیبر های عضلانی پاره  می شود و اغلب منجر به کبودی می شود. همین امر منجر به درد بعد از اسلیو معده می شود.

طی مراحل بای پس معده، نقطه آناستوموز (محل تلاقی روده با معده جدید) معمولا با بخیه یا استاپلر دورانی دوخته می شود. این استاپلر ها بزرگ هستند و برای وارد کردن آنها از برش ایجاد شده، نیاز به باز کردن برش سمت چپی سینه وجود دارد. وارد کردن و خارج کردن این دستگاه بخیه می تواند موجب کش آمدن ماهیچه ها و در برخی موارد کبودی شود.

از آنجایی که در جراحی ساسی بای پس و اسلیو معده برش ها کمی بزرگتر خواهند بود، امکان دارد که این دو جراحی بیش از حلقه معده ایجاد درد کنند.

پبرای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با یک متخصص جراحی لاغری مشورت کنید.

+ نوشته شده در شنبه چهارم مرداد 1399 ساعت 15:16 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

چنانچه پزشکتان تایید کرد که یک کاندید خوب برای جراحی لاغری(عمل اسلیو معده ،بای پس معده ، ساسی بای پس معده و...)  هستید، خوب است که راجع به انواع مختلف این روش بدانید.

اینکه کدام نوع برای شما بهتر است، بستگی به اهداف، شرایط سلامتی و توصیه های یک متخصص جراحی لاغری دارد. بعلاوه باید در نظر داشته باشید که بیمه ی درمانی شما کدام نوع از جراحی ها را تحت پوشش قرار می دهد.

تمامی این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید و در نهایت، یک تصمیم آگاهانه بگیرید. همه ی افراد یک کاندید خوب برای جراحی لاغری محسوب نمی شوند و پزشکان آن را به کسانی توصیه می کنند که:

شاخص توده ی بدنی آنها ۴۰ یا بالاتر باشد. این عدد نشان دهنده ی حدودا ۴۵ کیلوگرم اضافه وزن در مردان و ۳۶ کیلوگرم در زنان است.

شاخص توده ی بدنی آن ها کم است، با این وجود چاق هستند و بیماری های جدی مرتبط با چاقی دارند. این بیماری ها شامل دیابت نوع دو، آپنه خواب شدید، یا کلسترول بالا هستند. مطالعه شود: بیماری های مرتبط با چاقی

راه های دیگر کاهش وزن را امتحان کرده اند اما با شکست مواجه شده اند.

کاملا با خطرات آن آشنا هستند.

جراحی کاهش وزن می تواند زندگی شما را نجات دهد اما برای رسیدن به این نتیجه باید تغییرات همیشگی و چشمگیری در خوراک، ورزش و زندگی خود ایجاد نمایید.

برای مطالعه بیشتر : مجله لاغری و تناسب اندام

+ نوشته شده در چهارشنبه اول مرداد 1399 ساعت 15:6 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر