برخي از پزشكان مي‌توانند در تشخيص و درمان بي خوابي به شما كمك كند. بسته به مدت زمان بروز و نشانه هاي بيخوابي شما، پزشك عمومي ميتواند شما را به يك متخصص بيخوابي ارجاع دهد. به عنوان مثال، پزشك عمومي ممكن است شما را به يك متخصص مغز و اعصاب، روانشناس، روانپزشك يا متخصص طب جايگزين ارجاع دهد.

پزشك عمومي 

 افراد پس از اينكه متوجه علايم بي خوابي خود شوند، اغلب به يك پزشك عمومي يا پزشك خانواده مراجعه مي‌كنند. اين پزشكان ممكن است استراتژي هاي ساده اي براي كمك به بهبود خواب، به بيماران ارائه دهند. به عنوان مثال، آنها ممكن است به بيمار توصيه كنند كه در عادات روزانه يا شيوه زندگي خود تغييراتي ايجاد كنند

متخصص اطفال

 اگر فكر مي كنيد فرزند شما بي خوابي دارد، با پزشك متخصص اطفال ملاقات كنيد. متخصص اطفال ميتواند در نقش يك متخصص خواب ظاهر شود و با ارزيابي هاي خود به مديريت شرايط كودك بپردازد. پزشك متخصص اطفال پزشكي است كه آموزش هاي بيشتري در زمينه درمان كودكان ديده است. آن ها مي توانند به تشخيص و ارائه يك راه حل درماني مناسب براي كودك كمك كنند.

متخصص پزشكي خواب يا طب خواب

 برد متخصصان پزشكي آمريكا (ABMS) گواهينامه هاي تخصصي در زمينه هاي مختلف، از جمله داروهاي خواب، ارائه مي دهد. بسياري از انواع پزشكان، از جمله پزشكان مراقبت هاي اوليه، متخصص اطفال، و متخصصان مغز و اعصاب مي توانند به عنوان متخصص خواب تأييد شوند. متخصصان پزشكي خواب در تشخيص و مديريت شرايط مربوط به خواب، بسيار ماهر هستند. اگر پزشك عمومي شما در پزشكي خواب گواهينامه نداشته باشد، شما را به يك پزشك ديگر ارجاع مي‌دهد.

متخصص مغز و اعصاب

 همچنين ممكن است شما به يك متخصص مغز و اعصاب خوب  ارجاع داده شويد. متخصص مغز و اعصاب يك دكتر است كه آموزش هاي جامعي را در زمينه اختلالات سيستم عصبي ديده است. عدم تعادل در شرايط مغز شما، مي تواند علائم منفي بسياري از جمله بي خوابي ايجاد كند. متخصصين مغز و اعصاب همچنين سندرم پاي بيقراري كه علت شايع بي خوابي است را درمان مي كنند.

انشناس يا روانپزشك

 روانشناسان و روانپزشكان مي توانند به درمان برخي از انواع بي خوابي كمك كنند.  روانشناس يك متخصص روحي و رواني است كه رفتار و فرآيندهاي ذهني را مطالعه كرده است. روانپزشك يك پزشك است كه متخصص در تشخيص و درمان اختلالات رواني است. روانپزشك مي تواند داروهايي تجويز كند، در حالي كه يك روانشناس نمي تواند چنين كاري انجام دهد.

+ نوشته شده در شنبه سی ام فروردین 1399 ساعت 16:41 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

محافظت از دندان در برابر سايش و فرسودگي 

درست است كه اين ساختارها ممكن است در طول زمان دچار سايش شوند، اما بد نيست بدانيد دندان هاي شما به شكل باور نكردني و عجيبي قوي و مستحكم هستند. اما با اين وجود در طول زمان هر ساختار مستحكمي مانند سنگ نيز دچار فرسودگي خواهد شد.

انجام روزانه فعاليت هايي مثل جويدن، آسياب كردن و گاز گرفتن مواد غذايي ميناي دندان را از بين مي برد. انجام اين فعاليت ها سطوح و لبه هاي دندان ها را نيز صاف ميكند كه يكي ديگر از مشكلات دندان است.

جويدن يخ و ساير مواد غذايي سفت و سخت مي‌تواند باعث خراشيده شدن ميناي دندان و حتي شكسته شدن دندان ها شود. شايد بتوانيد به تنهايي مانع از بدتر شدن خرابي دندان و سايش آن شويد، اما بدون مراجعه به يك دندانپزشك محال است بتوانيد از اين فرسودگي نجات پيدا كنيد.

يكي ديگر از عللي كه مي‌تواند باعث سايده شدن دندان ها به هم شود، دندان قروچه شبانه است. براي حل اين مشكل احتمالا شما نياز به ويزيت متخصص ارتودنسي داريد و او به شما وسيله اي خواهد داد كه مانع از آسيب ناشي از دندان قروچه خواهد شد.(براي آشنايي با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران مي توانيد به سايت دندانپزشكي در كلينيك مراجعه كنيد.)

لثه هاي خود را سالم نگه داريد

مواد مضر و بدشكلي به نام پلاك هميشه روي دندان هاي شما شكل مي گيرد. اگر آن را برطرف نكنيد، در دراز مدت مي‌تواند باعث بروز درد، تورم و حتي خونريزي در لثه شود. پلاك دندان حتي مي‌تواند باعث بروز عفونت‌هايي شود كه به استخوان فك نيز سرايت كرده و به آن آسيب وارد مي‌كند

اجازه ندهيد دهان شما خشك شود

توليد و ترشح بزاق در دهان به تميز كردن دندان ها كمك مي كند و ساختارهاي دهان را از پوسيدگي محافظت مي كند. اما به طور معمول با افزايش سن فضاي داخلي دهان شما تمايل دارد كه بيشتر از دوره جواني خشك شود. يعني به انداه سال هاي جواني رطوبت كافي ندارد زيرا ترشح بزاق كاهش پيدا خواهد كرد.

مراقب اسيد باشيد

نوشيدني هاي گاز دار، مركبات و بسياري ديگر از آب ميوه ها حاوي مقادير مشخصي اسيد هستند. علاوه بر اين مواد، غذاهاي قندي و نشاسته اي نيز باعث مي شوند كه دهان شما اسيدي شود. يك محيط اسيدي نيز چيزي نيست كه ميناي دندان تحمل حضور در آن را داشته باشد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد دانستني هاي دندانپزشكي (ايمپلنت دندان ، بريج دندان، دندانپزشكي كودكان و...) نيز مي توانيد به سايت دندانپزشكي دركلينيك مراجعه كنيد.

+ نوشته شده در شنبه سی ام فروردین 1399 ساعت 16:15 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

دو روش كه براي غلبه بر مشكل ريزش مو در مردان به كار برده مي شود درمان هاي داخلي و درمان هاي خارجي مي باشند.در شيوه درمان داخلي براي ريزش مو با الگوي مردانه توليد دي هيدروتستوسترون يعني هورمون مردانه اي كنترل مي شود كه فوليكول هاي مو افراد مستعد ريزش مو به لحاظ ژنتيكي را ضعيف مي كند

مزوتراپي 

مزوتراپي  يك روش غيرتهاجمي آرايشي است  كه در آن نيازي به جراحي براي ترميم مو نيست. در اين روش درماني با كمك ريز تزريق هايي بافت پوست در زير لايه اپيدرم هدف قرار مي گيرد و لايه ي مزودرم را كه با عمق نزديك يك ميلي متر در زير لايه سطحي پوست است تحريك به بازسازي و ترميم موي طبيعي انسان مي كند.براي ترميم ريزش مو محلول مزوتراپي كه حاوي تركيب خاصي از برخي مواد شيميايي ، مواد معدني، آمينواسيدها، ويتامين ها، اسيدهاي هسته اي و كوآنزيم ها است، با دوزهايي كه مناسب با نياز خاص بيمار تنظيم شده است به پوست سر تزريق مي شود.

ليزرتراپي

يكي از راه هاي موثر تقويتي براي تقويت مو ليزر تراپي يا همان ليزر سرد است كه نوعي ليزر با انرژي نوري توليد شده مي باشد.نور استفاده شده در ليزر تراپي مادون قرمز است.

دستگاهي كه در ليزر تراپي استفاده مي شود اثر گرمايش ندارد و بنابراين هيچ يك از آسيب هاي مربوط به سوختگي پوست با ليزر در بيمار ايجاد نمي شود.اين روش با سطح انرژي و جريان كم همراه با اثربخشي بالا صورت مي گيرد و جراحي در آن انجام نخواهد شد.

كاشت مو

كاشت مو عملي جراحي است كه در آن فوليكول هاي مو از بخش هاي ديگر به بخش كم پشت و يا طاس پيوند زده مي شود.كاشت مو عمدتا توسط يك متخصص كاشت مو خوب براي درمان طاسي با الگوي مردانه انجام مي شود.

كاشت مو امروزه با چند روش انجام مي شود كه اغلب آن ها بسيار مطمين هستند و تا به حال نيز نتايج خوبي ديده شده است و اكثر بيماران از انجام آن رضايت داشته اند.كاشت مو سن خاصي دارد و معمولا در سنين زير بيست و سه سال انجام اين عمل توصيه نمي شود و اغلب صورت نمي گيرد.

 

+ نوشته شده در شنبه سی ام فروردین 1399 ساعت 15:37 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

براي انتخاب نخستين غذاهاي كودك مي توانيد از ميوه ها يا سبزيجات خرد و پخته شده مانند هويج وحشي، سيب زميني، سيب زميني هندي، سيب زميني شيرين، هويج، سيب يا گلابي استفاده كنيد كه البته همه را پس از پختن بايد به خوبي سرد كرده باشيد.

در كنار غذاهاي كمكي شير مادر يا شير خشك نوزاد را نيز ادامه دهيد. ولي تا قبل از يك سالگي كودك، از دادن شير كامل گاو به او خودداري كنيد.

غذاهاي انگشتي 

غذاهاي انگشتي به غذاهايي گفته مي شود كه به اندازه اي تكه شده اند كه كودك بتواند آنها را در مشت خود نگه دارد و اندكي از دستش بيرون بماند.

اگر هر تكه غذا به اندازه انگشتان خودتان باشد مناسب است. با كمك اين غذاها كودك مي آموزد چگونه غذا را بجود و قورت دهد.

غذاهاي بعدي

وقتي كودك به غذاهاي بالا عادت كرد مي توانيد گوشت، مرغ و ماهي كاملا پخته و له شده، پاستا، سوپ، عدس، برنج و تخم مرغ كاملا پخته يا خمير شده را به او بدهيد.

فنجان ها

شما مي توانيد به كودك شش ماهه يك فنجان بدهيد تا همراه وعده ها چند جرعه آب نيز بنوشد. استفاده از فنجان هاي بدون درب با دهان هاي گشادتر بهتر است و به كودك ياد ميدهد كه چطور آب بنوشد و براي دندان هاي او نيز مفيد است

تغذيه كودك از ۸ يا ۹ ماهگي

كودك هشت ماهه و يا كودك نه ماهه به تدريج به مصرف سه وعده غذا در روز تمايل نشان مي دهد.

رژيم غذايي كودك بايد مخلوطي از موارد زير باشد:

 • ميوه ها و سبزيجات
 • نان
 • برنج
 • پاستا
 • سيب زميني و ديگر غذاهاي نشاسته اي
 • گوشت
 • ماهي
 • تخم مرغ و ديگر غذاهاي پروتئيني غير لبني
 • شير و لبنيات

تغذيه كودك از ۱۲ ماهگي

كودك يك ساله در اين زمان سه وعده غذا مي خورد. در كنار اين سه وعده شير مادر يا شير گاو به همراه ميان وعده هاي سالمي مانند ميوه ها، سبزيجات، نان تست يا كيك هاي برنجي را نيز مي توان به رژيم غذايي كودك اضافه كرد.

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد رشد و سلامت كودك يك ماهه تا يك ساله مي توانيد به وبسايت بهداشت و سلامت نسخه مراجعه كنيد.

 

+ نوشته شده در شنبه سی ام فروردین 1399 ساعت 14:47 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

شاخص توده بدني ملاك و معيار بسيار خوبي براي برخي مقاصد در پزشكي است. سال ها است كه هر متخصص جراحي لاغري از اين فاكتور براي مشخص كردن بهترين كانديد عمل جراحي لاغري استفاده ميكنند

BMI  يا شاخص توده بدني چيست؟ 

به محاسبه ميزان بافت و توده چربي بدن افراد بر اساس ۳ فاكتور مهم قد، وزن و جنسيت bmi يا شاخص توده بدني گفته ميشود. يكي از مهمترين ملاك هاي ما براي گزينش شما به عنوان يك كانديد عمل جراحي لاغري همين bmi است

كلاس بندي چاقي با كمك BMI

هرچقدر كه BMI پايينتر از حد نرمال يا بيشتر از آن باشد نشان دهنده ضعيف بودن بدن شخص است. و به نوعي اعلان قرمزي است كه به ما ميگويد بدن در حال دور شدن از محدوده سالم است يا سلامتي شما ميتواند به خطر بي افتد. ما با كمك محاسبه شاخص توده بدني ميتوانيم افراد را در دسته بندي هاي مختلف چاق و لاغر و نرمال و سالم قرار دهيم. از طرفي ميتوانيم ميزان چاقي يا كلاس آن را نيز مشخص كنيم. براي مثال شاخص هاي توده بدني زير ميتوانند در ۴ دسته يا كلاس چاقي مختلف قرار بگيرند:

 • ۳۰ تا ۳۴.۹ – چاقي درجه يك (كم خطر)
 • ۳۵ تا ۳۹.۹ – چاقي كلاس ۲ (با خطر متوسط)
 • بيش از ۴۰ سال – چاقي كلاس ۳ (پرخطر)
 • بيماران با BMI بالاي ۴۰ بيشترين خطر ابتلا به عوارض و مرگ و مير را دارند و به عنوان چاقي شديد باليني يا چاقي مرحله ۴ طبقه بندي مي شوند.

بهترين عمل جراحي لاغري براي كساني كه BMI كم دارند چيست؟

مراكز معتبر جهاني بر اين باورند بهترين عمل جراحي لاغري براي كساني كه BMI يا شاخص توده بدنيشان مابين ۳۰ تا ۳۵ است عمل اسليو معده، عمل باي پس معده ، عمل ساسي معده و عمل باندينگ معده است. در همين زمينه روي كساني كه عدد محاسبه BMI آن هابين ۳۰ تا ۳۵ بود و عمل لاغري انجام داده اند صورت گرفته كه نتايج آن به اين شكل بوده:

يك مطالعه ۵ ساله روي ۵۴۱ بيمار كه محاسبه شاخص توده بدني آن ها بين ۳۰ تا ۳۵ بود و تجربه عمل اسليو با روش لاپاراسكوي را داشتند صورت گرفت. اين مطالعه نتايج نسبتا جالبي داشت و مشخص شد اسليو براي اين افراد موثر واقع شده و برايشان مفيد بوده است.

 

+ نوشته شده در شنبه سی ام فروردین 1399 ساعت 14:3 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر