چرا كودكتان بايد از ريتينر يا نگهدارنده استفاد كند؟ 

پس از صرف زمان و هزينه براي بريس، نگه دارنده فرزند شما براي حفظ موقعيت دندان‌ها ضروري است. پس از برداشتن بريس، دندان‌ها شروع به سكني گزيني در يك مكان پايدارتر مي‌كنند. جويدن غذا، گاز گرفتن و حتي صحبت كردن مي‌تواند بر قرار گرفتن آن‌ها تأثير بگذارد. استفاده از نگهدارنده اين اطمينان را حاصل مي‌كند كه دندان‌ها در موقعيت مناسب براي مدت طولاني قرار خواهند گرفت.

چند نوع نگهدارنده وجود دارد؟

اكثر متخصصين ارتودنسي سه مدل اوليه از نگهدارنده‌ها را ارائه مي‌دهند. دو نوع از آن‌ها قابل جابجايي و يكي از آنها دائمي است.

نگهدارنده هاولي

اولين نگهدارنده متحرك، نگهدارنده هاولي ناميده مي‌شود. اين نگهدارنده از سيم‌هاي فلزي و اكريليك محكمي ساخته شده است كه براي تناسب با دهان قالب گيري مي‌شود. همان طور كه احتمالا ديده‌ايد، اكريليك به سقف دهان ثابت مي‌شود، در حالي كه سيم‌ها دندان‌ها را در جاي خود نگه مي‌دارند. اكريليك در رنگ‌هاي مختلف وجود دارد و مي‌تواند براي كودك شما سفارشي ساخته شود.

مزاياي نگهدارنده هاولي:

 • مي‌تواند به گونه‌اي تنظيم شود كه موقعيت دندان‌هاي كودك شما را بهبود ببخشد.
 • از نگهدارنده اسيكس قوي تر است.
 • مي‌توانند تعمير شوند.
 • معايب نگهدارنده هاولي:

سيم فلزي روي دندان‌هاي جلو بسيار قابل توجه است.

مي تواند بيش از نگهدانده اسيكس گفتار را تحت تاثير قرار دهد، هر چند هر دو نوع مي‌توانند شيوه صحبت كردن را تغيير دهند.

چگونه بايد از ريتينر يا نگهدارنده هاولي استفاده كرد؟

نگهدارنده هاولي به راحتي استفاده مي‌شود – شما به راحتي سيم را در اطراف دندان‌هاي جلو خود مي‌كشيد، و اكريليك محكم به سقف دهان‌تان ثابت مي‌شود. بسيار مهم است كه نگهدارنده در چند ماه اول به صورت تمام وقت استفاده شود (استفاده تمام وقت به معني حداقل 18 ساعت در روز است). اين چند ماه اول واقعا براي سكني گزيني صحيح دندان‌ها مناسب است. بعد از چند ماه، متخصص ارتودنسي شما مي‌تواند به طور معمول ميزان استفاده روزانه مورد نياز از نگهدارنده براي حفظ موقعيت دندان‌ها را كاهش دهد.(براي اشنايي بهتر با بهترين متخصص ارتودنسي در كرج و تهران ميتوانيد به سايت دندانپزشكي دركلينيك مراجعه كنيد.)

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 ساعت 18:22 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

ريزش مو و  جلوگيري از ريزش مو از مواردي است كه ممكن است همه افراد در مراحل مختلف زندگي خود آن را تجربه كنند.به علت اين كهريزش مو با كاهش زيبايي ارتباط مستقيمي دارد بسياري از افراد با مشاهده اولين علائم آن روحيه ي خود را از دست مي دهند و علاوه بر اين دچار كاهش اعتماد به نفس مي شوند.

براي جلوگيري از ريزش مو و بروز از اين مشكلات ميتوان راه هاي مختلفي را به كار گرفت.با به كار گيري راه هاي مختلف براي جلوگيري از ريزش مو و درمان آن قطعا مشكلات روحي شديد براي فرد به وجود نمي آيد و ريزش مو در كوتاه ترين زمان ممكن از بين ميرود.

پيشگيري از ريزش مو 

براي جلوگيري از ريزش مو راه هاي مختلفي وجود دارد مهمترين كاري كه بايد براي تقويت پياز مو و جلوگيري از ريزش موها انجام دهيد اين است كه به غذاهايي كه در طول روز استفاده ميكنيد توجه داشته باشيد.

مصرف غذاهاي ويتامين دار باعث ميشود موها تا حد زيادي تغذيه شوند و احتمال ريزش مو ها از بين برود.علاوه بر اين نوشيدن آب به مقدار كافي، استفاده از ماسك هاي گياهي، جلوگيري از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و … ميتواند باعث جلوگيري از ريزش مو شود.

دلايل ريزش مو

ريزش مو ميتواند دلايل گوناگوني را داشته باشد.برخي از افراد به علت مشكلات ژنتيكي دچار ريزش مو ميشوند و در جلوگيري از ريزش مو ناتوان بوده اند اما در بسياري از موارد افراد به علت سوء تغذيه، بيماري هاي عفوني و قارچي دچار ريزش مو شده اند كه قطعا با به كار گيري روش هايي كه وجود دارد توانايي اين را داشته اند كه از ريزش مو جلوگيري به عمل آورند.

درمان هاي ريزش مو              

براي درمان ريزش مو بايد قبل از هر چيز علت آن مشخص شود.افرادي كه دچار ريزش موي ارثي شده اند قطعا به جز كاشت مو و روش هاي اين چنيني نمي توانند به نتيجه ي قابل قبولي دست پيدا كنند.اما در ساير موارد قطعا ميتوان با شامپوهاي تقويت كننده مو، قرص هاي جلوگيري از ريزش مو و … به راحتي ريزش مو را در كمترين زمان ممكن درمان كرد.

كاشت مو

همانطور كه گفتيم كاشت مو بهترين روش براي درمان ريزش مو به شمار مي روند. افرادي كه دچار ريزش موي ارثي شده اند ميتواند به راحتي با استفاده از روش هاي كاشت مو به نتيجه ي دلخواه دست پيدا كنند.افرادي كه از روش هاي كاشت مو بهره ميگيرند بعد از چند ماه به موهايي با ظاهر كاملا طبيعي دست پيدا ميكنند بدون اين كه عوارض خاصي را تجربه كنند.در صورتي كه براي جلوگيري از ريزش مو راه هاي مختلفي را به كار گرفته ايد و بازهم دچار ريزش مو شده ايد قطعا به احتمال زياد دچار ريزش مو ارثي شده ايد. براي كسب اطلاعات بيشتر بهتر است با يك متخصص كاشت مو خوب مشورت كنيد

 

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 ساعت 17:59 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

 

تا ۶ ماهگي، بينايي نوزاد به صورت طبيعي تار است. در زماني كه كودك شروع به هماهنگ سازي نگاه در هر دو چشم مي كند، بهبود پيدا مي كند. با اين حال، گاهي اين اتفاق نمي افتد يا ديگر مشكلات بينايي خود را نشان مي دهد.

علل احتمالي تاخير هاي بينايي: خطاهاي انكساري مثل نزديك بيني و دور بيني در كودكان متداول هستند. مشكلات ديگر چشم عبارتند از:

تاربيني (تنبلي چشم): ديد ضعيف در يك چشم كه ممكن است به سمت بيرون بچرخد.

آب مرواردي نوزادي: تيره شدن عدسي هاي چشم- يا ديگر مشكلات ارثي(اين مشكلات نادر هستند)

رتينوپاتي زودهنگام، بيماري چشمي كه گاهي بر نوزادان زودرس اثر مي گذارد.

استرابيسموس: كه چشم چپ نيز نام دارد- چشم ها به داخل، بيرون، بالا يا پايين مي چرخند.

انواع درمان براي تاخير هاي بينايي. درمان اوليه مي تواند به اصلاح بسياري  از مشكلات چشمي كمك كند. بسته به مشكل چشمي كه كودك شما دارد، ممكن است نياز به يكي از موارد زير داشته باشد:

 • عينك يا عدسي هاي تماسي
 • عينك هاي مخصوص
 • جراحي چشم
 • وصله چشم

علائم هشدار دهنده مشكلات بينايي. اگر كودك هر كدام از علائم زير را در سني كه تعيين شده دارد، با پزشك تماس بگيريد. به علاوهف مراقب از دست دادن مهارت هايي كه قبلا آموخته شده است باشيد:

براي كودك سه ساله در اين موارد از پزشك كمك بگيريد:

 • شي را با چشمانش دنبال نمي كند.
 • متوجه دست ها نيست(كودك دو ماهه)
 • در حركت دادن يك چشم يا هر دو در تمام جهات مشكل دارد.
 • بيشتر اوقات چشمانش انحراف دارد.

براي كودك شش ماهه در اين موارد از پزشك كمك بگيريد::

 • يك يا هر دو چشمش تمام مدت به داخل يا بيرون چرخيده است.
 • مدام ترشح يا اشك ريزش دارد.
 • اشياي نزديك يا دور را با هر دو چشم دنبال نمي كند. (حداكثر براي كودك هفت ماهه)
 •  اگر دكتر كودك متوجه هر مشكلي شود ممكن است كودك را به چشم پزشك براي ارزيابي بيشتر ارجاع دهد.
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 ساعت 17:20 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

چگونه بايد درباره ويروس كرونا با بچه ها صحبت كنيم؟

با وجود شيوع ويروس كرونا در جهان و تبديل شدن آن به يك بيماري پاندميك و عالمگير، شايعات و اطلاعات درست و غلت زيادي درباره آن وجود دارد. با به‌روز رساني هاي دقيقه به دقيقه و آني، جاي تعجب نيست كه اين سيل اطلاعات باعث اضطراب و نگراني زيادي در ما و همچنين بچه هاي ما شده است.

چند نكته اساسي براي صحبت كردن درباره كرونا با بچه هاي كوچك 

 • ابتدا اضطراب خود را كنترل كنيد و ريلكس باشيد
 • بدون هيچ مقدمه اي و بدون وقفه بحث را شروع كنيد
 • ببينيد كه بچه شما از قبل چه اطلاعاتي درباره ويروس كرونا دارد
 • اطلاعات مبتني بر واقعيت به او بدهيد و او را تشويق به رعايت بهداشت كنيد.
 • متناسب با سن و سالش با او صحبت كنيد
 • سطح استرس او را بررسي كنيد و به او در كاهش و يا مديريت استرس كمك كنيد.

بچه ها هر كاري كه بزرگسالان انجام ميدهند را دنبال ميكنند

بچه ها تا زماني كه ترس، هراس و اضطراب را در پدر و مادر خودشان نبينند نگران نيستند. بنابراين بسيار مهم است كه در پيش چشمان كودكان به هيچ عنوان نگران نباشيد و خود را كنترل كنيد. بچه ها و مخصوصا نوجوانان به دنبال الگويي مطمئن در بحران ها و شرايط بحراني ميگردند. و والدين به عنوان نزديك ترين و محتمل ترين الگوها شناخته ميشوند بنابراين والدين بايد مراقبت باشند كه ترس بر آن ها غلبه نكند. زيرا در اين صورت در انجام مسئوليت هاي خود به مشكل بر خواهند خورد.

آنچه بچه ها از ويروس كرونا ميدانند بسيار مهم است

از فرزند خود بخواهيد تا آنچه كه در مورد ويروس كروناي جديد مي داند را به شما بگويد. آنها را تشويق كنيد هر آنچه را كه شنيده اند يا خوانده اند به اشتراك بگذارند. حتي اگر فكر ميكنند چيزي كه ميدانند شايعه است. ممكن است بخواهيد آنچه را كه مي گويند بنويسيد، به خصوص اگر بيش از يك فرزند داشته باشيد. اطلاعاتي كه شما از اين گفتگو جمع مي كنيد مي تواند به شما كمك كند در ابتدا تعيين كنيد كه كدام حقايق بهتر است قبل از ساير اطلاعات در اختيار كودك قرار بگيريد.

مكالمه را فقط پيرامون حقايق ادامه دهيد

تمام اطلاعاتي كه به فرزند خود ميدهيد دقيقا بايد از منبع موسخي باشد. اين مي تواند به حداقل رساندن سردرگمي كودك كمك كند.

مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري ها و همچنين سازمان بهداشت جهاني دو سازمان معتبر هستند. براي شروع كار، ما به ۵ واقعيتي كه اين دو سازمان اطلاع رساني كرده اند اشاره خواهيم كرد:

 • برخي از علائم كرونا مشابه آنفولانزا است. سرفه، تب و تنگي نفس ۳ علامت اوليه كرونا هستند كه ميتواند در مورد كرونا نيز وجود داشته باشند.
 • كساني كه اين ۳ علامت را دارند بايد به پزشك مراجعه كنند و مراقب باشند تا ديگران را آلوده نكنند.
 • سرفه و عطسه دو راه انتقال ويروس كرونا هستند
 • شستن دست ها به طور مرتب و عدم دست زدن به صورت ميتواند به پيشگيري از كرونا كمك كند.
 • هنوز راه  درمان كرونا كشف نشده است اما آمار بهبود يافتگان زياد است. اين يعني هر كسي كه كرونا بگيرد لزوما جان خود را از دست نخواهد داد.
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 ساعت 16:19 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر

“من اضافه وزن زيادي دارم و دوست دارم خيلي زود وزن كم كنم، ميگن عمل جراحي لاغري كلي از من وزن كم ميكنه و خيلي هم مطمئنه، اما من از عمل كلا ميترسم. از طرفي ديگه نميتونم با رژيم لاغري و ورزش خودم رو آزار بدم بايد چكار كنم؟

توصيه هر متخصص جراحي لاغري  به اين افراد انجام عمل بالون معده است. اين عمل فوايد زيادي دارد، كه به طور خلاصه ما در اين مقاله 5 فايده انجام آن را ليست كرده ايم.

۱. نياز به عمل جراحي ندارد 

برخلاف عمل هاي جراحي لاغري ما در بالون گذاري از هيچ وسيله جراحي استفاده نميكنيم بلكه تنها از يك لوله باريك و دراز به نام آندوسكوپ بهره ميبريم. براي اينكار به بيمار آرامبخش ميزنيم تا كاملا ريلكس شود. سپس لوله آندوسكوپ كه حاوي بالون و يك دوربين در سر لوله است از طريق دهان و مري وارد معده ميشود.

۲.  موقتي است و بالون برداشته ميشود.

همانطور كه گفته شد ما بالون را نهايتا تا ۶ ماه در معده نگهداري ميكنيم و بعد از آن بايد بالون را از معده در برداريم. در مقاسيه با عمل جراحي لاغري اين يك مزيت خوب محسوب ميشود. زيرا اغلب عمل هاي لاغري غيرقابل بازگشت هستند. اما اين عمل اينگونه نيست. براي مثال در عمل اسليو معده يا ساسي باي پس معده  زماني كه بخشي از معده برداشته شد و از بدن بيرون آمد، ديگر نميتوان آن بخش را حتي بعد از چند ساعت دوباره پيوند زد و تا آخر عمر بايد به همان شكل با سيستم گوارش جديد خود كنار بياييد.

3.هزينه بالون بسيار كمتر از عمل جراحي لاغري است

به طور معمول هزينه عمل جراحي لاغري بيشتر از ۱۰ ميليون تومان است، اما هزينه چندان زياد نيست و نسبت به جراحي به شدت هزينه كمتري دارد.

۴. اگر واجد شرايط عمل لاغري نيستيد ميتوانيد بالون بگذاريد

هرچند كه بهترين روش لاغري انجام عمل جراحي است، اما بايد به اين نكته هم توجه كرد كه هر كسي شرايط انجام عمل لاغري را ندارد. براي اينكه كانديد مناسبي باشيد حتما لازم است كه از هر لحاظ واجد شرايط تعيين شده باشيد. براي مثال بايد شاخص توده بدني بالايي داشته باشيد، از اضافه وزن بيشتر از ۴۵ كيلو رنج ببريد و ….

۵. كاهش وزن با بالون واقعا زياد است

همه ميدانيم كه بهترين روش لاغري انجام عمل جراحي است. اما انجام بالون گذاري دست كمي از جراحي ندارد. هرچند كه ميزان كاهش وزن در بالون معده كمتر از عمل جراحي است اما شما با اين روش ميتوانيد مقدار زيادي از اضافه وزن خود را كم كنيد. ميزان كاهش وزن با اين روش به طور ميانگين ۱۰ تا ۲۵ كيلوگرم است

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 ساعت 14:18 توسط رعنا عنابستانی بدون نظر